Słuchajcie: Co Bitcoin Researcher mówi o piorunach

Badaczka Chaincode Labs Clara Shikhelman studiuje matematykę na uniwersytecie od 14 roku życia. Teraz, jako najnowsza podoktorantka firmy Bitcoin, bada sposoby na optymalizację sieci Błyskawic.

Aby uzyskać więcej odcinków i bezpłatny wczesny dostęp przed naszą regularną 15:00 czasu wschodniego, zapisz się do Apple Podcasts, Spotify, Pocketcasts, Google Podcasts, Castbox, Stitcher, RadioPublica, iHeartRadio lub RSS.

Ten odcinek jest sponsorowany przez Bitstamp i Crypto.com.

W tym wywiadzie audio badaczka CoinDesk Leigh Cuen i Chaincode Labs Clara Shikhelman opowiadają o bitcoin i o tym, co ich do niego przyciągnęło.

Jako współzałożycielka Israeli Women in Mathematics Association, Shikhelman od prawie dekady prowadzi badania nad złożonymi problemami matematycznymi. Ale ona powiedziała, że Bitcoin oferuje szczególnie interesujące zagadki do rozwiązania, ponieważ ta technologia może mieć potencjał, aby zmienić świat. Jest ona jedną z wielu młodych badaczy, którzy identyfikują się z ruchem cypherpunkowym.

„Jest wiele osób takich jak ja, ich głównym celem jest nauka“, powiedział Shikhelman. „Oni nie są klasycznymi cypherpunkami, ale… wierzą w prywatność, w zmiany polityczne.“

Do niedawna, większość ludzi związanych z ruchem cypherpunkowym była technologami w latach 80-tych i 90-tych, którzy rozpowszechniali listy mailingowe dotyczące szyfrowania i innych tematów związanych z technologią prywatności. Termin ten został stworzony przez feministyczną hackitvistkę Judith Milhon, choć powszechnie kojarzy się z inżynierami oprogramowania, takimi jak weteran Bitcoin Rush Adam Back. Wiele z oryginalnych cypherpunków jest nadal aktywnych w przestrzeni kryptokurrency. Jednakże, zainspirowały one również nową generację samozidentyfikowanych cypherpunków o różnych umiejętnościach, które teraz badają również przysłowie subkultury, że „cypherpunks buduje rzeczy“.

Zobacz też: Bootstrapping Mobile Mesh Networks with Bitcoin Lightning

W przypadku Shikhelmana, ona jest skoncentrowana na badaniach matematycznych, aby Bitcoin’s Lightning Network niezawodne. Podobnie jak jej poprzednicy, podziela zamiłowanie do literatury cyprysowej, np. powieści pisarza science fiction Neala Stephensona. Te fantastyczne światy pomagają jej myśleć nieszablonowo i stosować matematykę do pomysłów o cypherpunkowym potencjale, czyli możliwości wykorzystania technologii prywatności do promowania zmian społecznych. Takie badania zorientowane na rozwiązania są fundamentalną częścią technologii budowlanej, tak samo cenną jak dodanie otwartego kodu źródłowego do repo Githuba.

Szybki jak błyskawica cypherpunks
„Porozmawiajmy poważnie. Porozmawiajmy poważnie. Porozmawiajmy o tysiącach lat w przyszłości, zmieniających ludzkość“, powiedział Shikhelman.

Aby wbudować prywatność w ekosystem bitcoinów, technolodzy muszą najpierw zrozumieć matematyczne aspekty systemu. Tak jak sprzęt ochronny działa najlepiej, gdy pasuje do osoby (zbyt duży kask może być bardziej niebezpieczny niż żaden), tak oprogramowanie działa najlepiej, gdy jest zaprojektowane z uwzględnieniem zarówno szczegółów, jak i holistycznego przepływu wartości.

Zobacz również: Co artyści kochają w Crypto

„Błyskawica będzie potrzebowała czegoś więcej niż tylko cebulowego routingu, aby mieć dobre gwarancje prywatności w przyszłości“, powiedziała cypryjska dziennikarka Janine Roemer, która pisze newsletter o Bitcoin privacy tech. „Piorun jest jedną z wielu adaptacji, które zwiększą zdolność Bitcoin’a do przenoszenia coraz większych części światowej gospodarki“.

Podobnie jak Shikhelman, Roemer jest badaczką, która postrzega siebie jako część szerszego ruchu cypherpunkowego.

„Cypherpunk“, żartowała, przyznając, że nigdy nie była związana z ojcami założycielami ruchu.

Ten ruch społeczny nie jest zajęty obalaniem lub zmienianiem rządów, co wyraźnie kontrastuje z anarchistycznymi podtekstami Bitcoin Twittera. Zamiast tego, Roemer powiedział, zamiast przejąć władzę, ruch skupia się na „pracy, aby rzeczy nie do wzięcia-over-able.“ Krótko mówiąc, niepodlegające przejęciu aktywa, dane własne i inne rodzaje niezależności w cyfrowym świecie.

„Wolę termin „informacyjne samostanowienie“, który jest używany w niemieckiej konstytucji“, powiedział Roemer.

Jeśli chodzi o Bitcoin, Shikhelman opisał Bitcoin Core jako „dość stabilny i działający“, co oznacza, że jej uwaga skupiła się teraz na prywatności-centrycznej użyteczności dla Lightning Network. W odniesieniu do Bitcoin’a niezawodność do tej pory, Roemer zgodził.

„Mam nadzieję, że Bitcoin stanie się / utrzyma się jako coś, co przetrwa w przeciwnościach losu i da ludziom, którzy z niego korzystają przynajmniej tyle prywatności, że będą mogli uciec od tego, co ich żeruje. Czy jest to państwo, banki, korporacje, obraźliwa rodzina czy partnerzy“, podsumował Roemer.